Vananemine on hetkel veel vältimatu, ent ometi toimub see mõnel inimesel teistest kiiremini. Mis seda protsessi mõjutab? Kuidas pikendada tervena elatud aastaid ja millised on tänased teadusmaailma avastused vananemise osas? Doktor Kerli Luks selgitab lähemalt.
„Evolutsiooniliselt oleme loodud nii, et 20-30-ndatel eluaastatel saavutame oma võimekuse tipu. Sealt edasi algab langus. Käivituvad organismisisesed vananemisega seotud protsessid, mis ühelt poolt väljenduvad ka meie välimuses. Tekivad kortsud ja ilmuvad esimesed hallid juuksed,“ selgitab Happy Aging meditsiinikliiniku arst Kerli Luks ja lisab: „Ometi on täna võimalik diagnostika ja ennetusele suunatud personaalmeditsiini võimalusi kasutades enda tervise heaks väga palju ära teha.“
Vananemise olemus
Vananemine on kompleksne protsess, mis tähendab oma olemuselt kõige lihtsamalt seda, et rakkudes tekivad kahjustused: „Rakkudes tekivad ajapikku kahjustused, mille tõttu ei saa nad enam funktsioneerida. Meie keha ressursid hakkavad järk-järgult kaduma ja organism sünteesib vajalikke aineid vähem. Tekib füüsilise ja mentaalse võimekuse langus, ilmnevad vanusega seotud erinevad kroonilised haigused ja lõpuks surm.“
„On olemas bioloogiline vanus ja kronoloogiline vanus ehk see, mis on meie passis kirjas ja mida ei saa muuta. Bioloogiline vanus näitab seda, kui kahjustunud inimese rakud parasjagu on. See on nii-öelda päris vanus. Siinkohal on diagnostika oluline märksõna valdkonna arengus,“ kõneleb doktor Luks, kelle sõnul on täna juba olemas võimalused inimese bioloogilise vanust mõõtmiseks. Kuigi inimeste oodatav keskmine eluiga on tõusnud, ei ole sama teinud maksimaalne odatav eluiga. Faktoreid, mis mõjutavad vananemise kulgu, on Kerli Luksi sõnul mitmeid. Peamised neist on geneetika, keskkond ja elustiil.
Telomeeride lühenemine
„Üks vananemise teooriatest keskendub telomeeride lühenemisele. Mõõtes telomeeride pikkust, saame hinnata inimese bioloogilist vanust ehk millises faasis tema rakud on,“ selgitab arst. Kõige lihtsamalt öeldes on telomeeride ülesanne kaitsta kromosoomi ja seega meie DNA-d kahjustuste eest. Telomeerid aga lühenevad raku jagunemise jäigus ja kui need jõuavad kriitilise pikkuseni ehk on liiga lühikesed, ei saa rakk enam paljuneda.
„Täna oleme esimesed Eestis, kes pakuvad telomeeride pikkuse mõõtmist, et selgitada välja inimese bioloogiline vanus. Oleme jõudnud revolutsioonilisse aega, mil telomeeride lühenemise protsessi saab aeglustada. Ehk saame pikendada tervena elatud aega ja pidurdada enneaegset vananemist,“ kirjeldab Happy Aging meditsiinikliiniku arst.
Peamine vananemisega seotud mehhanism on rakkude senetsents, mis tähendab, et rakkude kahjustumise tulemusena tekivad nö zombie rakud. Sellised rakud ei suuda enam paljuneda ja hakkavad kehas tootma põletikulisi aineid, tekitades põletikufooni.
Lisaks mõjutab ja kiirendab meie vananemist oksüdatiivse stressi ehk hapniku vabade radikaalide tõus organismis, mida omakorda seostatakse väga palju krooniliste haigustega- näiteks Alzheimeri, diabeedi ja südame-veresoonkonna haigustega. „Need on vananemisega kaasnevad haigused.”
Võimalused vananemine edasi lükata
Kui telomeerid on väga lühikesed, tuleks muuta elustiili. Üks võimalus aeglustada telomeeride lühenemist, on olla füüsiliselt aktiivne. Lisaks on abiks toidulisandid. Näiteks on teaduslikult tõestatud, et Omega-3 ja D-vitamiini taset peaks organismis regulaarselt kontrollima, sest need omavad enneaegse vananemise mõjule olulist rolli. Doktor Luks tõdeb, et kortisooli ehk stressihormooni kõrge tase kehas lühendab samuti telomeere.
Personaalmeditsiini kiire areng maailmas on viinud ennetuse ja anti aging meditsiini täiesti uuele tasemele. „Keskendume igale inimesele personaalselt. Diagnostika aitab hinnata inimese tervislikku seisundit ja vananemisega seotud protsesse. Selle kaudu luuakse personaalne teraapiaplaan, kus erinevate meetodite kaudu pidurdatakse vananemist ning ennetatakse vananemisega seotud probleemide teket,“ tutvustab doktor Luks Happy Aging meditsiinikliiniku võimalusi.
Näiteks hakkab vananedes vähenema võimsa antioksüdandi glutatiooni süntees organismis. Samuti glutatiooni eellase atsetüültsüsteiini, mis toetab maksa ja neerude tegevust ja koensüüm Q-10 tootmine, mis on südameveresoonkonna tervisele väga oluline.
„Täna võimaldab personaalmeditsiin nende puuduse organismis tuvastada ja puudujäägid asendada näiteks infusiooniteraapia teel. Elame murrangulisel ajal. Inimeste mõtteviis on hakanud muutuma. Ennetamine on tõhusam kui ravi. Tänasaame elada täisväärtuslikult kauem kui varem,“ kinnitab arst.